Európsky Mládežnícky Parlament (EYP) je medzinárodná nezisková vzdelávacia organizácia, ktorá si kladie za cieľ smerovať mladých Európanov k aktívnemu občianstvu formou simulovaných zasadnutí Európskeho parlamentu. Na týchto zasadnutiach sú účastníci rozdelení do odborných komisií, v ktorých riešia zadanú aktuálnu problémovú otázku. Výstupom je rezolúcia, zhrnutie navrhovaných riešení, ktoré sú na konci celého podujatia diskutované a schvaľované zasadnutím všetkých komisií.

Začalo sa to v marci, keď som sa prostredníctvom školy dostal na Štvrtú výberovú konferenciu EYP Slovensko. Bola to trojdňová konferencia, ktorá mala s EYP zoznámiť nových mladých ľudí. Táto konferencia tiež určila, či títo mladí budú nominovaní na niektorú z väčších konferencií, ktorých sa po celej Európe dejú počas celého roka desiatky. Ja som patril medzi tých šťastlivejších. Bol som vybraný na jednu z najväčších a najstarších konferencií v Európe. 82. Medzinárodnú Konferenciu v Rennes. Na tejto konferencií bolo tristo ľudí z každého kúta Európy. Od Írska až po Azerbajdžan. Okrem toho, že to bola jedna z najväčších konferencií v Európe to bola prvá trojjazyčná konferencia v histórií. Pomocou prekladu v reálnom čase tímom prekladateľov sme spolu komunikovali v angličtine, nemčine a francúzštine. Bol to nesmierne obohacujúci zážitok a neviem, či mu vôbec môžem čo vytknúť. Našiel som množstvo priateľov, získal veľa vzácnych vedomostí a najmä nekonečné množstvo spomienok. Po Národnej výberovej konferencii sa môžem prihlásiť na akúkoľvek z konferencií v celej Európe, čím sa mi otvárajú dvere nielen ku iným konferenciám, no aj na mnoho vysokých škôl a na rôzne pracovné miesta. Ak sa komukoľvek mladému naskytne podobná príležitosť nech neváha a chopí sa príležitosti. Slovenská komisia každoročne organizuje výberové konferencie, ktoré sú otvorené všetkým študentom a mladým.

-Samuel Randiak-

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

vianocne trhy_plagat.jpg