Medzinárodne uznávaný ako deň životného prostredia je 5. jún. Pri tejto príležitosti sa naše gymnázium rozhodlo vysadiť strom.

Výsadbu stromčeka môžeme uskutočniť vďaka prostriedkom grantu, ktorý čerpáme k projektu Let‘s walk and learn – education via tourist paths. Program Erasmus+ pod ktorý náš projekt patrí, má na zreteli nielen edukáciu a dobrovoľníctvo, ale i zveľaďovanie životného prostredia v našom okolí. Strom tak bude nielen dobrým príkladom trvalo-udržateľného rozvoja. Vôňou svojich kvetov či stavbou listov bude poskytovať ochranu pred slnkom i dažďom a pútať pozornosť našich zmyslov.

 

 

Paulovnia plstnatá (lat. Paulownia tomentosa) známa i pod názvom Čínsky cisársky strom je pestovaná ako okrasná rastlina. Jej fialové kvety na jar nádherne a výrazne vanilkovo voňajú. Listy bývajú veľké (20-70 cm), tmavozelené, majú tvar srdca a sú pokryté malými chĺpkami. Paulovnia rastie veľmi rýchlo. V dobrej pôde dokáže v mladosti narásť až 2m za rok, celkovo však dorastá do výšky 9m a priťahuje pozornosť svojím impozantným majestátnym no najmä netradičným vzhľadom.

Prečo Paulovnia?  Nielen krása ale aj účelnosť.

Vedeli ste, že v Ázijských krajinách sa tento strom kedysi tešil veľkej úcte a tradícií? Pri narodení dievčaťa rodičia zasadili jeden cisársky strom, z ktorého v priebehu rokov vyrástol obrovský jedinec. Keď nadišiel čas vydaja, rodičia pripravili z dreva potrebné veno pre dcéru - nábytok.
Vďaka rýchlemu rastu a tým aj vysokej produkcii drevnej hmoty sa tento strom využíva i dnes. Nielen nábytok ale i hudobné nástroje ako elektrické gitary sú dnes aj z dreva Paulovnie plstnatej. Drevo tohto stromu je odolné voči červotočom a termitom, neobsahuje živice a preto nevykazuje typické horľavé vlastnosti. Existuje viacero odrôd Paulovnie – napríklad Paulovnia Biomass, ktorá sa pestuje na veľkých plochách najmä na energetické účely. A ešte jedna zaujímavosť – drevo neabsorbuje vodu, preto sa využíva na výrobu lodí a sáun.Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

dofe_logo.jpg