Naše gymnázium zažilo historický okamih. Prišiel nás osobne navštíviť pán europoslanec Ivan Štefanec. - foto -

Vyberáme pár otázok z diskusie:

Čo Európa robí pre nás pre mladých ľudí?
         Dosiahla mechanizmus riešenia sporov, že riešime rôzne spory mierovou cestou. Vzniklo spoločenstvo čo zabezpečuje istým spôsobom mier vo svete. Snaží sa pomáhať vo svete , nie len riešiť problémy tak ako to  robí na svojom území, ale aj pomáhať tým, čo pomoc potrebujú. Stavanie ciest, nemocníc, škôl a pomáhať naozaj aj tej chudobnejšej časti sveta. Dnes už je to 15 rokov členstva v únií a je tu aj  príležitosť obzrieť sa dozadu čo sa podarilo a čo sa dá urobiť aj lepšie. Tak jednoducho ekonomicky nám dáva samozrejme finančné benefity. Európska únia funguje v princípe vyrovnávania regionálnych rozdielov. Teda tí bohatší pomáhajú financovať cez Európske fondy chudobnejšie časti Európy, aby sa vyrovnávali regionálne rozdiely a tak Slovensko je stále čistým prijímateľom.
        Potom z hľadiska študovania, cestovania a voľného pohybu to je tiež veľký prínos, musíme si uvedomiť čo je to pre nás, lebo je to niečo, čo tu predtým nebolo.“

Ako vnímate blížiaci s Brexit vy ako europoslanec?
„Brexit je naozaj niečo také čo nás všetkých zaujíma, ale vôbec nás to neteší, ale sme spoločenstvo slobodných krajín, keď chce niektorá odstúpiť ma na to prvé právo, rešpektujeme to. Z môjho pohľadu to vnímam smutne a na druhej strane je to trošku komické, že teraz už vieme že 3 termín 31.10, ktorý si stanovila  Británia nedodrží a posúva sa tento termín na 31.1.2020. Je z toho veľký chaos, ale nie  vplyvom európskej inštitúcie, ale vplyvom najmä britskej strany. Kedy nakoniec bude Brexit nikto nevie,  lebo ta britká politika je nevysplitateľná , ale z každej strany sa v parlamente snažíme aby sme chránili naše záujmy. Ľudom  ktorý pracujú v Británii, aby sa im nezhoršili pracovne podmienky, aby mohli chodiť k lekárovi aby mali sociálne zabezpečia a aby tí čo mate záujem študovať v Británii aby tak bolo možne. Chceme ten Brexit keď už musí byť riadený aby stále bola zakladaná zóna voľného obchodu aby neboli žiadne clá ani žiadne netradične bariéry aby ten obchod fungoval minimálne tak ako doteraz pretože to ma veľký vplyv aj na Slovensko.“

Aké sú kompetencie bežného poslanca a máte voľný čas?
„Časový harmonogram je pomerne náročný pretože každý týždeň  som v Bruseli alebo Štrasburgu. Väčšinou som v Bruseli a Štrasburgu od pondelka d štvrtku a na víkendy chodím domov do Bratislavy. Ale ten voľný čas keď mám tak mojim hobby je šport-beh. Bavia ma vytrvalostne horské behy a rád bicyklujem, ale treba povedať,  že tie pracovné dni europoslanec strávi v parlamente a tým že víkendy trávim na Slovensku a robím politiku tak ta politiku mám  v podstate aj cez víkendy.  Keď parlament nezasadá môžeme chodiť po krajine a stretávať sa s občanmi a tým že beží projekt euroškola tak som ho využil na stretnutie vo 7 školách.
     K tým kompetenciám.  Každý europoslanec môže meniť európska legislatívu. Na rozdiel od národnej rady ja ako europoslanec navrch zákona nemôžem dať ale môžem ho zmeniť. Keď som bojoval za rovnakú kvalitu proti  dvojakej kvalite výrobkov tak som na túto tému požiadal komisiu ona predlžila úpravu a tam sme to potom pripomienkovali. Podarilo sa nám napríklad aby sa testovalo či ten výrobok naozaj ma rovnaký obsah pod rovnakou značkou a teraz už firmy ktoré to nedodržiavajú môžu dostáť pokutu.“

Rozprávať sa na živo s politikom európskeho rozmeru v nás zanechalo hlboký dojem a zážitok, za čo mu chceme vysloviť úprimné " ďakujeme".

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

vianocne trhy1.jpg