Skvelý týždeň mimo školy alebo a predsa sme sa dobre naučili. Boli sme v Čechách na 1. projektovom stretnutí. Ak chceš vedieť kto bol, kde bol a čo robil, tak čítaj ďalej.

V rámci programu Erasmus+ sa študenti našej školy Gymnázium TVRDOŠÍN zapojili do projektu LET’S WALK AND LEARN – Education via tourist paths. Veľká skupina so zastúpením českého, francúzskeho a nášho slovenského tímu mala tento cieľ – spoznávať krásu prírody.

Začiatkom apríla, presnejšie v nedeľu 3.4.2016 sa pätnásť našich študentov v doprovode štyroch učiteľov vydalo na cestu k našim susedom Čechom, konkrétne do malého mestečka Rájec-Jestřebí. Aj keď sa nám ťažko lúčilo s rodinami, veď týždeň nie je taká krátka doba, predsa chuť spoznávať nových ľudí, príležitosť získať nové priateľstvá a tiež možnosť niečo nové sa naučiť, nám pomáhalo prekonať lúčenie – bez sĺz.

Cesta ubehla veľmi rýchlo. Niekedy v poobedňajších hodinách nás priateľsky privítali českí hostitelia a zoznámili sme sa s rodinami, v ktorých sme mali bývať nasledujúci týždeň. Tá moja mi bola hneď od začiatku sympatická. Nielen preto, že sa mamina môjho českého kamoša volala presne tak ako moja. Chutné večere v hostiteľskej rodine boli nezabudnuteľné.

V pondelok sme sa prebudili do krásneho slnečného rána. Všetky tímy z Čiech, Francúzska a Slovenska sa prezentovali a predstavili svoje školy. Nasledovala prehliadka zámku Rájec nad Svitavou, počas ktorej sme si v zámockom parku mohli vyskúšať prácu s GPS navigáciou a naučili sa preniesť tieto údaje do počítača. Bolo to veľmi náučné a zaujímavé. Pondelňajší program ukončil uvítací večierok v priestoroch školy, na ktorom sa všetci zabávali.

V utorok sme mali na pláne vychádzku na Hádeckú planinu, ku ktorej sme sa dopravili vlakom a následne ešte asi 5 km pešo stúpali po náučnom chodníku a aktívne spoznávali geologické a biologické podmienky v tomto regióne. Popoludní sme navštívili mesto Brno, pozreli si historické centrum a vrátili sa do rodín. Museli sme si šetriť sily, pretože v stredu nás čakala návšteva interaktívneho Domu prírody a náučný chodník Macocha, kde sme sa mohli pozrieť z najvyššieho bodu priepasti až celkom dole na jej dno. Opäť sme pracovali v skupinách na rôznych geologických a biologických úlohách.

„Top” stredajšieho programu bola prehliadka priepasti Macocha  a Punkevnej jaskyne, v ktorej sme vyskúšali aj plavbu na loďke po podzemnej rieke Punkve a vypočuli si zaujímavý výklad sprievodcu s legendou, ktorá sa viaže práve k priepasti Macocha. Nasledovala jazda lanovkou, ktorá bola síce krátka, ale veľmi pekná. V ten deň sme sa vrátili do školy, a pri prezentácii o miestnej kozej biofarme sme si pochutnali na kozích produktoch a pštrosej saláme.

Vo štvrtok a piatok sme pozorovali prírodu – Pavlovské mokrade, pracovali s GPS a navštívili mesto Benešov, kde nás zasvätili do princípu fungovania miestnej bioplynovej stanice.

Křtiny – mestečko s nádherným barokovým kostolom nám ponúklo nezabudnuteľný pohľad na bohatú vnútornú výzdobu kostola so sochou Panny Márie, ku ktorej sa utiekajú s prosbou tisíce veriacich pútnikov. Počas týchto dní sme sa ešte viac zblížili s našimi hostiteľskými rodinami, v ktorých sme sa cítili naozaj ako doma.

V sobotu nás čakala návšteva Sládkovych rybníkov, spojená s výlovom rýb, ich poznávaním a tiež s ochutnávaním rýb a rybích špecialít, napr. rybích škvarkov. Na záver sme sa plní očakávania tešili a pripravovali na večernú rozlúčku s našimi novými francúzskymi a českými kamarátmi.

Užili sme si naozaj spontánnu veselú atmosféru.
Tento týždeň ubehol ako voda a nastal čas odchodu. Bol to nezabudnuteľný čas, za ktorý patrí veľké ĎAKUJEM za dokonalú prípravu a organizáciu celého týždňa najmä hostiteľským rodinám, ale taktiež našim učiteľom, ktorí nám umožnili cestovať a spoznávať. A určite aj našim českým a francúzskym kamarátom, ktorým to iste oplatíme na projektovom stretnutí organizovanom u nás na Slovensku na jeseň 2017.

Svoje zážitky pre Vás zozbierala Simona

Pozri si výber z fotografií

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

plagat_ples.jpg