Spoločné projekty pokračujú …

„Ca va?, Ca va bien“, „Bonjour“, „Au revoir“. To boli najčastejšie používané pozdravy počas uplynulých dní nielen na Gymnáziu v Tvrdošíne, ale aj v širšom okolí.

Už po štvrtý krát k nám zavítali žiaci z družobnej školy collége les Fontainettes v Saint Aubin en Bray. V dňoch 25.4. – 5.5. ich čakal veľmi náročný a zaujímavý program, ktorý pripravili pedagógovia Gymnázia v Tvrdošíne v spolupráci s rodičmi a Občianskym združením Orava – Pays de Bray.

Keďže sa už dobre poznáme, naše stretávania naberajú na kvalite. Už to nie sú len výlety za poznaním, ale aj aktivity spojené s praktickým vyučovaním, spoločné projekty pri spoznávaní prírody, ochrane životného prostredia a podobne.
Poďme pekne po poriadku: V pondelok nás prijal pán primátor MÚ v Tvrdošíne, Ing. Ivan Šaško. Po krátkom privítaní ocenil našu spoluprácu, pár slovami zhodnotil jej význam pre mesto, ale aj pre žiakov školy a odovzdal pekné suveníry a spomienkové predmety. Vo svojom príhovore vyjadril presvedčenie, že nadobudnuté priateľstvá budú pokračovať v neformálnych návštevách aj neskôr, v dospelosti. Deti odovzdali pánu primátorovi obraz a poďakovali za pekné prijatie. Po návrate do školy sa francúzski žiaci rozišli do tried na vyučovanie. Na hodinách FRJ, ANJ a ŠJA mali možnosť konverzovať, konfrontovať svoju jazykovú zručnosť so svojimi rovesníkmi. Viacerí študenti z našej školy skonštatovali, že sme lepší v angličtine, španielčine, ale vo francúzštine určite nie... Popoludní už nasledovalo športovanie a priateľské zápasy vo florbale. Utorok bol venovaný spoznávaniu prírody Oravy a celého Slovenska formou prednášky a DVD filmu „V pralesoch Karpát“. Popoludní nás turistická vychádzka zaviedla k „Skalke,“ odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na Tvrdošín, širšie okolie, ale aj na Roháče. Stredajší program začal prehliadkou múra Oravskej priehrady, ktorá našich priateľov veľmi zaujala. Potom to už bola spoločná práca pri čistení pláže Oravskej priehrady. Čo všetko sme tam schopní po svojej návšteve zanechať... Po práci všetkým dobre padla relaxácia v termálnych bazénoch v Oraviciach.

V popoludňajších hodinách sme spoločne oslavovali 10-te výročie spolupráce družobných regiónov Oravy a Pays de Bray a štvrté výročie školských výmen. Po spomienkach sa naplno rozprúdila diskotéka na ktorú sa všetci veľmi tešili. V piatok ráno cestovali naši priatelia spoznávať východ našej republiky. Návštívili Levoču /chrám Sv. Jakuba/, Spišský hrad, aj večerné Košice. Prechádzka historickým centrom, posedenie pri „spievajúcej fontáne“ s nádherným osvetlením zanechala hlboké zážitky u našich priateľov. Po nocľahu (na jednom z internátov) spoznávali naši priatelia históriu mesta Košíc aj pri dennom svetle. Prezreli si Dóm sv. Alžbety, pozreli si centrum z 50m výšky z jednej z veží dómu a obdivovali motoristických veteránov / ich prehliadka prebiehala na Hlavnom námestí v rámci Dní mesta Košíc/. Na spiatočnej ceste sme navštívili hrad Krásna Hôrka.

Voľné dni strávili žiaci v slovenských rodinách s rôznym programom. Francúzski kolegovia - profesori spolu s našimi spoznali rázovitú obec Ždiar, starobylý Kežmarok, Červený Kláštor, Pieniny, ale aj poľské Zakopané. Na záverečnom neoficiálnom vyhodnotení pobytu francúzsky profesor B. Ronseaux konštatoval:

„Sú to žiaci, ktorí sa k Vám chcú vrátiť a ďalší prísť poznať nepoznanú krajinu o ktorej počuli už veľa pozitívneho a my sme nútení /samozrejme s veľkou radosťou/ tento pobyt organizovať“. A na záver ešte slová jeho kolegyne V.Hernandezovej. „Som tu prvýkrát, ale som tým všetkým, čo som tu zažila, unesená Merci beaucoup pour tuot!“ Tak teda -„Au revoir“ na jeseň 2008 v Pikardii.

 

Mgr. Golboň Miloš

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

den_vody_10_001.jpg