Po niekoľkotýždňových prípravách sa v piatok 22.10. začal prvý ročník školskej futsalovej ligy. Do súťaže sa prihlásilo sedem družstiev. Je potešujúce, že triedy s malým počtom študentov sa spojili a vytvorili jedno družstvo (napríklad Baník . Lokomotíva). Bude sa hrať jednokolovým systémom každý s každým. Do vyraďovacích (play off) zápasov postúpia štyri najlepšie družstvá. Tie na základe umiestnenia odohrajú semifinále (1. - 4. a 2. - 3.) a víťazi sa stretnú vo finále.

Fotografie

Pravidlá futsalu (doc)

Rozlosovanie (docx)

Finále

Galacticos (II.S) - Cifrani (III.S,A) 3 : 4
Vo finále sa streli najväčší favoriti na celkové víťazstvo. Od prvej sekundy Galacticos na súpera doslova „vyleteli“. Výsledkom bol gól Jara už po 30-tich sekundách. Cifrani o malú chvíľu  kontrovali Majom. V ďaľšom  priebehu získali pevahu druháci. Veľmi dobre kombinovali, vytvárali si šance a držali súpera na dištanc od svojej brány. Tri sekundy pred koncom polčasu sa gólom „do šatne“ ujali vedenia 2:1.V druhom polčase Cifrani zvýšili bojovnosť a snahu, ale skórovali opäť Galacticos. Želo parádne trafil a upravil na 3:1. Tento stav ešte viac „nabudil“ tretiakov, ktorí  za výraznej podpory divákov (boli vynikajúci) ešte viac vystupňovali tempo. Šesť minút pred koncom znížili stav na 2:3. To sa už druháci dostávali do kŕča, z ktorého sa nedostali až do konca. Nielenže o malú chvíľu vyrovnali, ale po pár sekundách dali aj víťazný gól. Na ten už nedokázali Galacticos odpovedať a utrpeli prvú prehru v celej súťaži... Góly: Železňák 2, Prosbík  – Ondrek 2, Kamody a Žuffa po 1

Zápas o 3. miesto

Ružoví panteri (I.S) - 1.FC Dusené knedle (VII.OG) 3 : 2
Zápas o 3. miesto priniesol veľmi dobrý futsal. Od samého začiatku mali prevahu knedle. Ťahúňom väčšiny ich  akcií bol opäť Jančo. Bránil, útočil, strieľal, burcoval spoluhráčov. Ale podobne ako v semifinále v čase  najväčšieho náporu ,D.k.  opäť inkasovali. Boli to ich veľké chyby v obrane, ktoré posadili súpera „na koňa“. Ani nepriaznivý stav neovplyvnil bojovnosť, nasadenie a tak sa bolo stále na čo pozerať. Hralo sa na doraz, nikto sa nešetril, všetci mali snahu ukázať divákom (plné hľadisko) čo najlepší šport. Ružový panteri aj vo finále podali vyrovnaný, štandardný výkon a v závere aj s veľkou dávkou šťastia uhájili výsledok a obsadili 3. miesto. Góly : Michalec 2, Gregorec Mi. – Janček 2

Semifinále
Galacticos (II.S) - Ružoví panteri (I.S) 9 : 2
V prvom semifinále sa od začiatku hral opatrný futsal. Postupom času získali územnú prevahu Panteri. Šance sa však rodili veľmi ťažko. Od polovice I.polčasu zapli Galacticos na výšší kombinačný stupeň a výsledkom bol vedúci gól Jara. Stalo sa to čo málokto čakal. Tento gól narušil psychiku Panterov a nespamätali sa z neho do konca stretnutia. Naopak prevaha Galakticos narastala a v druhom polčase vyústila do exibície. U víťazov veľmi dobrý výkon podal Jaro a v bránke Baďo. Ostatní podali svoje štandardné výkony. U porazených sa tentokrát nedarilo Filipovi v bráne a celé družstvo príliš rýchlo rezignovalo. Prvým finalistom sa stali Galakticos a Panteri budú bojovať o konečné 3. Miesto. Góly :  Prosbík 5, Železňák a Gregorec Ma po 2 – Capuliak 2
Cifrani (III.S,A) - 1.FC Dusené knedle (VII.OG) 7 : 2
Druhe semifinále začali lepšie „Knedle“. Vypracovali si viaceré šance, ale ich opora Jančo si obul nesprávne halovky. Dvoma tvrdými strelami „vyrušil“ Kuba v bráne ,ale gól nedal. V čase najväčšieho náporu vyrobili hrúbku v obrane, a Cifrani ( Julo) neodmietli. Postupne začali presne kombinovať a získavali prevahu. Knedle ešte znížili Palim na 1:2, ale to bolo všetko. Cifrani dobre kombinovali a ani v druhom polčase pri viacerých šanciach súpera (Beni, Jančo) neinkasovali. A tak aj druhé semifinále skočilo výrazným rozdielom. Do finále postúpili Cifrani a Knedle budú bojovať o konečné 3.miesto. Góly : Kamody 3, Ondrek 2, Žuffa a Čajka po 1 - Palider

7. Kolo

Baník L. (IV.A,II.A,I.A) - Betonári (III.S, B)  2:4

V poslednom zápase  obidve družstvá túžili po bodoch. Betonárom obnovili „dodávky“ a hneď sa to prejavilo na výkone. Okrem toho vymenili brankára a tento ťah bol možno rozhodujúci. Miňo skóroval ako prvý a patril k najlepším hráčom. Podobne si na novom poste dobre viedol Aďo. Martin opäť „pečiatkoval“ spojnice, ale jeho góly v záverečnom súčte nechýbali. Góly : Sloboda a Muťka po 1 - Javorek 2, Kručay a Karas po 1

Cifrani (III.S,A) - Galacticos (II.S)    3:3
Prestížny zápas o prvé miesto po základnej časti sa od prvého hvizdu odohrával v pokojnom tempe. Zdalo sa že sa hrá na remízu. Tempo sa však postupne zvyšovalo. Prevahu získavali Galacticos a vypracovali si viac šancí, ktoré však zahadzovali. Aj tak tomu sa postupne ujali vedenia 3:1. Zdalo sa že si definitívne naklonili „šťastenu“ na svoju stranu. Cifrani však zapli na vyššie obrátky a výsladkom bola záslúžená remíza. Góly : Železňák 2, Prosbík – Čajka 3

FC Dusené knedle - Ružoví panteri   7:2
V poslednom zápase základnej časti sa zo začiatku taktizovalo. Akoby si družstvá „vyberali súpera pre semifinále. „Knedľošom“ sa to však prestalo páčiť a začali sa „baviť“  futbalom. Dôvodom boli určite aj „fanynky“ v hľadisku  ktoré nechceli sklamať. A tak sa zrodili krásne biliardové akcie zakončované do prázdnej brány. Panteri asi celý zápas mysleli na svojho semifinálového súpera – Galacticos... Góly : Janček, Beňo, Jandura po 2, Palider – Capuliak 2

6. Kolo

Galacticos (II.S) - Ružoví  panteri (I.S)   2:0
Očakávaný „bratský“ duel priniesol futbal veľmi dobrej úrovne. Od začiatku to bol boj o každý kúsok ihriska. Tvrdé súboje na „ostrie noža“, pekné kombinácie a málo priestoru pre každého. Víťazné družstvo zatiaľ nenašlo premožiteľa. Súboj mal len jeden nedostatok . Takmer po každej spornej lopte chlapci „komentovali“ výroky rozhodcu (to by si mali odpustiť a venovať sa len hre...) Góly : Gregorec Ma, Prosbík po1

Betonári (III.S, B) - Cifrani (III.S, A)    1:10
Zápas sa začal podľa očakávania a Cifrani sa veľmi skoro ujali vedenia. O chvíľu po veľkej chybe v obrane bolo vyrovnané. Zdalo  že to bude zápas ako každý iný, ale opak bol pravdou. Keďže obidve družstvá majú rovnakého sponzora, prišiel asi pokyn „zhora“ v ďaľšom priebehu  neklásť favoritovi odpor. Je však možné, že sa Betonárom minul „cement“ a nebolo z čoho „miešať“. A tak sa zápas dohrával v pohodovom tempe... Góly : Karas  - Ondrek 6, Joštiak 2, Žuffa a Čajka po1

Šošoni (VI.OG) - Baník L. (IV.A, II.A, I.A)  8:0
Aj tento zápas potvrdil, že futbal nemá logiku. Šošoni sa po „žilinskom“ výprasku veľmi rýchlo otriasli, Baníci naopak. Ich hra bola bez ladu a skladu. Šošoni s prehľadom kombinovali a viaceré akcie zakončovali do prázdnej bránky. Bez veľkej námahy dosiahli jasné víťazstvo. Góly : Oláh, Habovštiak,Ferenčík po 2, Ondrek, Planieta

5. Kolo
Cifrani (III.S, A) - Šošoni (VI.OG) 7:0

Cifrani po „studenej sprche“  v minulom kole nechceli ponechať nič na náhodu a s chuťou  sa pustili do súpera .Od prvej do poslednej minúty si udržiavali výraznú prevahu . Na rozdiel od súpera presne  kombinovali a zakončovali svoje akcie. Aj keď skóre bolo výrazné, ešte veľa šancí zo strany víťazov zostalo nevyužitých. Góly : Čajka a Ondrek po 2, Kuloštiak a Joštiak po 1, vlastný

Ružoví panteri (I.S) -  Betonári (III.S, B) 7:5
Už v prvej minúte David C. z polovice ihriska utešenou strelou získal vedenie pre Panterov. Betonári kontrovali peknou kombináciou Kručay – Bača, ale bez gólu. V ďaľších minútach mali „navrch“ Panteri a vybudovali si náskok 5 :2. Zdalo sa  že zápas bude mať jednoznačný priebeh, ale opak bol pravdou. Betonári „miešali“ a znížili na 5:4. Keď začali naklánať stav vo svoj prospech Panteri zapli a dvoma gólmi upravili výsledok na konečný stav. Góly :   Gregorec Mi. a Ulrich po 3, Capuliak – Kručay a Bača po 2, Lonek

FC Dusené Knedle (VII.OG) - Galacticos ( II.S ) 2:4
Zápas mal byť ťahákom V.kola. A podľa priebehu naozaj aj bol. Od samého začiatku sa útoky striedali na obidvoch stranách. Prevahu mali D.K. ale Jančo v dvoch  dobrých šanciach neuspel. Podobne Beni, keď si položil brankára a a stačilo len „zasunúť, ale neuspel. Pravidlo nedáš – dostaneš začal napĺnať Baďo. Dvoma gólmi po individuálnych akciách „načal“ súpera. D.K. ešte znížili, ale Galactici zmenu vo vývoji stretnutia nedovolili a vzhľadom na priebeh zvíťazili celkom pohodlne. Góly : Janček a Kordiak po 1 – Badár 2, Pňaček a Gregorec Ma. po 1

Dohrávka II.kolo
Ružoví  panteri (I.S) - Cifrani (III.S)  1:1
Podľa doterajšieho priebehu sa stretli kandidáti na postup do finálových  bojov. Úroveň zápasu tomu zodpovedala. Od samého začiatku to bolo rušné, dynamické stretnutie.Úvodné šance mali Panteri, ale zostali nevyužité. Potom zvýšili obrátky Cifrani a ujali sa vedenia. Vzávere sa v niektorých súbojoch zaiskrilo, ale rozhodcovia (Matúš–Želo) všetko zvládli. Už sa zdalo  že  Panteri v tomto zápase gól nedajú., ale dobrou hrou dostali súpera pod tlak a  vybojovali pokutový kop. Sám faulovaný (Mišo) premenil a bola zrodila sa zaslúžená remíza. Góly : Gregorec Mi – Kamody

4. Kolo
FC D.K. ( VII.OG)  -  Betonári ( III.S B)   4  : 1

S pribúdajúcimi kolami ligy sa úroveň zápasov zvyšuje. Potvrdil to aj tento zápas. Betonári po kontumácii nastúpili plný elánu. Prvý krát po zranení ich posilnil Martin B. a hneď to bolo na výkone družstva „cítiť“. Práve tento hráč, po úvodnom góle Beniho, vyslal málo vídanú „bombu“ takmer z polovice ihriska, ktorá skončila len na brvne prekonaného Štecha. D.K.(opäť za výdatnej podpory svojich „fanyniek“- sú zatiaľ jednoznačne najlepšie Laughing) umnou hrou  pridávali gól ku gólu. Nakoniec dosiahli jednoznačné víťazstvo aj keď celkový priebeh zápasu bol vyrovnaný. Za zmienku stojí ešte Jančova „delovka“ z polovice ihriska.     Góly :  Beňo 3, Palider – Belopotočan

Ružoví panteri ( I.S) -  Šošoni (VI.OG)        5  :  2

Od úvodných minút to bolo rušné stretnutie. Útoky sa striedali na obidvoch stranách. Ruž. Panteri v tomto zápase naznačili, že môžu byť „štukou“ celej ligy. V minulom zápase sa zbavili nervozity a predvádzajú sympatické výkony. V bránke spoľahlivo chytá Filip a ostatní cieľavedomo “pracujú“ pre kolektív. Šošoni podali štandardný výkon, ale ich strelecká produktivita bola tentokrát nízka. Góly :   Gregorec Mi. 3, Ulrich a Drgáň po 1.

Baník L. (IV.A,II.A,I.A)  - Cifrani  (III.S, A)     4  :  2

Baník  po remíze v minulom kole nastupoval na zápas koncentrovaný so snahou opäť bodovať. Čakal ho ťažký súper, ktorý na začiatku ligy patril k okruhu favoritov. Na ihrisku to však nebolo vidieť. Až na „bombu“ Mária K. do spojnice získal prevahu Baník. Svoj výkon hráči Baníka podporili veľkou bojovnosťou a začalo sa rodiť prekvapenie. V „držaní“ lopty síce mali navrch Cifrani (niektorí to až preháňali), ale nebezbečné kontry naklonili výsledok na stranu Baníkov. Umnou zabezbečenou obranov držali súpera na „dištanc“ a dosiahli cenné prvé víťazstvo.

3. Kolo

Baník L. (IV.A,II.A,I.A)  - Ružoví panteri ( I.S)      3  :  3

Stretnutie sa začalo opatrne. Ruž. panteri sa predstavili prvý raz a mali zo súpera rešpekt. Baníci  „túžili“ po prvých bodoch a tak bolo na ihrisku rušno. Viac z hry mali Panteri, ktorí sa ujali vedenia 2:0 a  mali všetko vo svojich rukách. Hra sa im darila,  predvádzali pekné akcie a v bránke Filip viackrát „podržal“ svoj tím. Do druhého polčasu nastúpili baníci plní odhodlania. Vynútili si výraznú prevahu, ale Filip bol opäť proti... Súper sa však nevzdával a vďaka strelecky disponovanému Martinovi získal bod.
Góly :  Sloboda 3, - Ulrich 2, Gregorec M.

Šošoni (VI.OG)  -  FC D.K. ( VII.OG)      6  :  7

Zápas sa začal šancami na obidvoch stranách. Postupne D.K. (dobre dirigovaní Jančom) získali prevahu. Predvádzali oku lahodiace kombinačné akcie zakončované do prázdnej brány (najkrajšia po osi Jančo – Janko – Beni).V bránke podával veľmi dobrý výkon Štecho. Za stavu 6:2 sa D.K. uspokojili, čo súper využil a vďaka strelecky disponovanému  Marekovi  znížil na rozdiel jedného gólu. Záver priniesol drámu, ale D.K. nakoniec víťazstvo uhájili. Góly : Ondrek 3, Habovštiak J. 2, Planieta -  Janček 3, Beňo, Palider po 2

Betonári (III.S B)  -  Galaktikos (II.S)     0 : 5 kont.   (súper nenastúpil)

2. Kolo
Šošoni  (VI.OG) – Galaktikos (II.S)   1  :  7

Zápas sa začal vo veľmi svižnom tempe. Po pár minútach S-kári viedli 2:0 a zdalo sa že to bude jednoznačná  záležitosť.Šošoni bojovali, Habo nastrelili žrď súperovej brány. Vzápätí Džordžo (Oláh) znížil, ale to bolo zo strany Šošonov všetko. Postupne sa prejavovala väčšia kvalita na strane S-károv a skóre narastalo v ich prospech. Záver sa zmenil na jednoznačnú exibíciu II.S. Góly :Badár, Gregorec, Tekeľ, Železňák, Prozbík,Gonda po1,vlastný

FC Dusené knedle ( VII.OG )  - Baník L (IV.A, II.A, I.A)   5  :  1

Úvod zápasu potvrdil postrehy z prvého zápasu, že v prvom kole sa všetky „tromfy“ neukazujú. Na zápas nastúpili obidve družstvá plné odhodlania a na ihrisku bolo veľmi rušno.Vedenia sa ujali D.K.  Baníci o chvíľu kontrovali. Do konca polčasu sa útoky striedali na obidvoch stranách, ale gól už nepadol. Na začiatku druhého polčasu Baníci „vyrobili“ dve veľké hrúbky a pustili súpera do vedenia. Ten ponúknutú šancu naplno využil a hoci súper mal taktiež dobré šance, do konca už neskóroval. D.K. dosiahli nakoniec pohodlné víťazstvo ktoré venovali svojim „fanynkám“. Tie povzbudzovali „svojich“ chlapcov počas celého zápasu a ďakovačky nemali konca kraja... Góly : Janček 3, Jandura, Beňo po 1 - Sloboda
Ružoví  panteri (I.S)  -  Cifrani ( III.S) odložené na 10.11.   (15,00)

1. Kolo

Cifrani (III.S) – FC Dusené knedle (VII.OG)       9 : 4

Prvý zápas sa začal pomerne prekvapujúco. D.K. sa ujali vedenia a dlho udržiavali vyrovnaný priebeh. S pribúdajúcimi minútami sa prejavila kvalita, ktorá bola na strane družstva z III.S. Štecho v bráne VII.OG robil čo mohol, ale pribúdajúcim gólom vo vlasnej sieti nezabránil. Spoluhráčom v poli dochádzali sily a jediný Jančo dokázal so súperom držať krok ( v závere znížil dvoma strelami z diaľky). Góly : Ondrek , Čajka po 3,Kuloštiak,Joštiak po 1,vlastný – Janček 2,Kordiak,Beňo po 1

Baník L.(IV.A, II.A, I.A)   - Galaktikos (II.S)      0  :  12

Druhý zápas sa niesol v „pohodovom“ tempe. „Baníci“ po náročnom predchádzajúcom dni akoby relaxovali, alebo nechceli vyťahovať svoje tromfy ( uvidíme v ďalšom kole). Jediný kto sa pokúšal tento stav zmeniť bol Muďo.Na disponovaného súpera to však nestačilo. Ten sa pohrával so súperom ako mačka s myšou a dosiahol zaslúžené vysoké víťazstvo. Góly :Badár 3,Gregorec, Tekeľ, Železňák, Prozbík po 2,vlastný

Betonári ( III.S B) – Šošoni ( VI.OG)    3  :  5

Na začiatku  chlapci z III.S naznačili že „ namiešali“ naozaj tvrdý betón. Niektoré „strety“ a následky po nich naháňali zimomriavky. Potom sa hra ukľudnila a začal  sa hrať futsal. Na prekvapenie prevahu získali „Šošoni“ a udržali si ju do konca. Zdalo sa, že po predchádzajúcej štvrtkovej školskej akcii (bažantskom) „betonári“ boli trochu indisponovaní. Góly :Kručay 2, Karas – Habovštiak, Ferenčík po 2, Oláh

Mgr. Golboň

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.