26. september sa slávi ako Európsky deň jazykov v celej Európe. Aj my sme prispeli k tejto oslave rôznorodými aktivitami.

Vtipy o obyvateľoch európskych krajín, partička pexesa na chodbe, sladké výhry si ruka v ruke prikráčali na Gymnázium Tvrdošín a usalašili sa na celý deň v priestoroch školy.       -fotografie -

Rôznorodé náučno-zábavné aktivity boli heslom dňa a nevyhla sa im žiadna trieda. Spolupráca študentov a pedagógov priniesla opäť svieže tóny tentoraz ruských a anglických piesní v sprievode gitary a huslí, a rozospievala nejedného našinca. Chodby obsadili súťaživí a možno trochu mlsní chlapci a dievčatá. Veľký potlesk opakovane zožali naši najmladší z prímy, vďaka ktorým sme sa rozptýlili pri zábavnom prevedení divadielka zo španielskeho prostredia. Nielen študenti, i profesori bodovali. Každý mal možnosť zapojiť sa a prežiť ďalší z jedinečných dní na našej škole. Spoznávanie francúzskych osobností vnieslo svetlo do problematiky nejednému z nás. Vďaka kvízu o Francúzsku a Francúzoch boli mnohí zasa o niečo múdrejší. Cenným prínosom bola nepochybne beseda s Vanessou Gregorec, našou študentkou pochádzajúcou spoza oceánu. Svojou plynulou angličtinou pomáhala svojim spolužiakom prekonávať komunikačnú bariéru, no predovšetkým spoznať krásu cudzieho jazyka a jeho nenahraditeľnosť pri pátraní po informáciách rôzneho charakteru. Kto mal chuť, mohol sa nechať odfotiť zahalený francúzskou zástavou s baretkou na hlave, prípadne vyskúšať svoje artikulačné schopnosti pri jednom zo stanovíšť francúzskeho jazyka na chodbe. Pekné slečny brázdili chodby s dobrotami aj cez veľkú prestávku a nenechali si ujsť nikoho, koho oslovili – „No schválne, viete čo znamená slovo fiaker?“. Starší učili mladších ako byť aktívny, spolu sa zabávali a trochu inak prebiehalo celé vyučovanie. V zábavných aktivitách napr. „Ukáž mi čo mám napísané na lístočku na chrbte“ štvrtáci pantomimicky navádzali sekundánov, aby uhádli, čo tam je; kolektív utužilo zoraďovanie viet do príbehu a prieskum o spolužiakoch „Nájdi niekoho, kto..“. Hodiny boli akčné, žiaci v pohybe – na konci niekto poznamenal: „Pani profesorka, ale sme sa zapotili..“. Oktaváni spoznávali samých seba a spolužiakov pomocou rôznych psychologických hier v angličtine. Ukázalo sa, že nielen v triedach ale i na chodbách študenti krásne študujú. Mnohí si rozumeli i bez slov, a harmónia a porozumenie v DEŇ JAZYKOV spájali ľudí.

 

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

kniha_web_2013_001.jpg