...na lietanie majú krídla. My sme však dostali o niečo dokonalejší dar. Možno nie taký majestátny, no rovnako výnimočný. Naša fantázia je nekonečná, ich výšky sú obmedzené. Môžu sa dotýkať vrcholkov stromov, no my si môžeme vytvárať milióny malinkých planét s baobabmi, kde slnko zapadá neustále.


Mnohí sme sa ich vzdali, zamkli sa do klietok z vlastných nitiek, ak letíme, tak často na krídlach niekoho iného. Zamieňame slobodu za „slobodu“, takmer všetko za jednu letenku v obleku. Vytvorili sme svojskú podobu ideálu, ktorá sa skladá len z jednotiek a žiadnych núl. Nie je to vyložene zlé, ale nemusí to vždy fungovať – my totiž musíme pracovať na svojej úlohe, kariére, kto by sa už zaoberal nejakým hlúpym rozsvecovaním lámp? Kto chce byť kniežaťom, je označený za idiota. A to len s malým začiatočným písmenom. Ten, kto chce byť dômyselný Don Quijote, je už len nedomyslený. Samozrejme blázon. Máme nekonečné papiere noriem, zákonov a pravidiel. Teoreticky všetko funguje, ale nikdy sme neprišli na spôsob riadenia, v ktorom by bol šťastný každý. Desať pravidiel nikdy nestačilo.

 


Cesta býva rovná, inokedy rovná nie je. Cesta sa dvíha, potom klesá, končí a nakoniec zaniká. Vezmem si dobrú náladu, úsmev, pokoj a vlastné svedomie a postavím sa na najväčšiu svetovú diaľnicu, aby som ich mohol darovať každému, kto neuháňa príliš rýchlo na to, aby si všimol, že tam vôbec som.
(mm, študent gymnázia)


Tvrdošínske Gymnázium nikdy nemalo núdzu o talentovaných študentov. Možno sme to brali tak veľmi samozrejme, že sme akosi ani neuvažovali o tom, že tie úspechy nie sú len úspechmi ich školy, ale aj ich rodín a mesta, v ktorom študujú. Agáta Brozová je dlhé roky mimoriadne úspešná v krajských aj celoslovenských recitačných aj divadelných súťažiach. V národnom kole súťaže Tvoríme vlastnú knihu bola vo svojej kategórii najlepšia Michaela Masnicová, postúpila do medzinárodného kola. Druhé a siedme miesto v celoslovenskej súťaži O najkrajší list patrilo Karin Šprlákovej a Barbore Bôžekovej. Hrdí sme na všetky úspechy v krajských či regionálnych kolách, no najviac na nich – našich žiakov, gymnazistov.


Tento školský rok gymnázium nastavilo nový spôsob výuky v príme osemročného štúdia a to výrazným posilnením kompetencií potrebných pre neskoršie zaradenie sa do reálneho sveta práce a musíme povedať, že sa primánom veľmi darí. Rovnako tak maturantom, ktorí práve teraz v spolupráci so spoločnosťou Panasonic absolvujú špecifickú formu práce s počítačovým excelom -  namieru ušitým pre potrebu firiem, ktorým raz – dúfame, možno budú aj šéfovať.


A cestujeme - k Novému Bydžovu v Českej republike pribudli kontakty aj (zatiaľ)výmenné pobyty študentov v Taliansku – veríme, že sa časom zmenia na študijné. Minulý rok to bolo Rimini, teraz sme boli v meste Avezzano, kúsok od Ríma. Dvojdňovky v Krakove a najnovšie štvordňovky v Prahe ani nie sú exkurziami, trúfame si povedať, že sú veľmi kvalitnými študijnými cestami za históriou, umením a kultúrou.

Nechválime seba, ale ich, vaše deti, my môžeme len poďakovať za to, že môžeme byť ich súčasťou.
(sp)

Let's walk and learn

Projekt Let‘s walk and learn – Education via tourist paths in Europe sme úspešne ukončili. Tri roky (2015 – 2018) plné nových zážitkov sú za nami. Zahraničné výjazdy do Čiech a Francúzska boli bohaté na nové poznatky a skúsenosti. Sme radi, že sme vďaka projektovej spolupráci nadviazali nové priateľstvá a videli nepoznané nádherné miesta našej Európy.
Viete, že sa tam raz môžete vydať aj vy? Vašim sprievodcom nech je cestovateľská príručka, ktorú vydalo naše Gymnázium v Tvrdošíne z prostriedkov projektového grantu. Táto publikácia ponúka informácie o troch partnerských regiónoch: Orava, Franche-Comté a Južná Morava. Nájdete tam tipy na dve najnavštevovanejšie turistické trasy (napr. Roháčske plesá a Juráňova dolina na Orave) i 10 menej známych, prípadne neznámych trás v okolí, ktoré sme navrhli my – gymnazisti z Tvrdošína.

čítaj viac ...

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

mep_10_01.jpg