Naša škola sa do súťaže EUROSCOLA zapojila úplne prvýkrát, preto sme boli nesmierne nadšení, keď sme sa dozvedeli, že sme hneď  vyhrali možnosť stráviť jeden celý deň v Európskom parlamente v Štrasburgu. Naše veľké úsilie prinieslo svoje ovocie a prvý február 2018 bol deň, keď sme zasadli do „Demicycle“ – obrovskej rokovacej miestnosti Európskeho parlamentu.
Krása a majestátnosť budovy všetkých ohúrila už na začiatku. V parlamente nás milo privítali a rozdelili do frakcií. Približne 500 stredoškolákov! Najprv malé občerstvenie a hneď potom nasledovalo predstavenie každej z pozvaných škôl z celej Európy.  Slovenská prezentácia bola výnimočná a naše dievčatá v tradičných krojoch zožali obrovský úspech.

V rokovacej sále sme diskutovali so slovinským europoslancom Igorom Šoltesom a skúsili sme si aj hlasovanie. Položili nám rôzne otázky ohľadom Európskej únie.  My sme mohli hlasovať áno, nie alebo sa hlasovania zdržať, ako naozajstní poslanci. Celý deň sme mali „nabitý“ program. Počas obeda súčasne prebiehala úvodná nominácia do hry s názvom Eurogame. Bolo potrebné zostaviť štvorčlenné tímy a každý člen musel byť inej národnosti. Dostali sme súbor otázok, pričom každá otázka bola v inom jazyku, takže sme museli chodiť a pýtať sa ľudí z rôznych krajín, aby nám odpovedali na otázky v ich jazyku.  Toľko som sa už dávno nenasmiala. Vytvorila som tím, v ktorom som bola ja Slovenka, chalan z Čiech, ďalší z Litvy a jeden z Holandska. Odpovedali sme na otázky a odovzadali odpoveďové hárky.
Popoludnie sa nieslo v pracovnom duchu. Presunuli sme sa do ďalšej rokovacej miestnosti, ale tentokrát do menšej. Tu sa zišli iba ľudia z našej frakcie – skupiny, ktorá sa venovala téme „Budúcnosť Európy“. Rozdelili sme sa znovu do menších skupiniek, kde mohli byť najviac dvaja ľudia rovnakej národnosti. Predkladali sme všetky naše návrhy, odhlasovali sme niektoré  z nich na ich schválenie a diskutovali už nielen v skupinách ale v celej frakcii. Spomedzi nás sme vybrali dvoch zástupcov, ktorí zosumarizovali všetky návrhy a nápady. Potom sme sa presunuli naspäť do veľkej rokovacej sály „Demicycle“, kde naši zástupcovia naše návrhy predložili a hlasovalo sa za ich schválenie. Väčšinu tých našich sa podarilo schváliť. Bola to príležitosť uvedomiť si, ako sa rokuje o rôznych otázkach, ktorými žije celá Európa. Ani neviete, aký dobrý je to pocit, keď vám schvália návrh napr. zákona, na ktorom ste dlho pracovali.
Nasledovalo vyhlásenie nominovaných súťažiacich do hry Eurogame. Bola som veľmi prekvapená, keď som začula mená členov môjho tímu. Okrem nás vybrali ďalšie tri a zavolali nás dopredu. Začala vedomostná súťaž. Otázky sa týkali  všeobecného prehľadu. Vedeli sme a vyhrali sme !!! Od Európskeho parlamentu sme dostali medaily ako na olympijských hrách (v krásnom puzdre), mohli sme si nechať mikiny a šiltovky vo farbách nášho výherného tímu. Toto bola naša posledná aktivita v Európskom parlamente. Unavení, ale šťastní  sme opúšťali brány EP v Štrasburgu dúfajúc, že jedného dňa sa vrátime. A veruže sa tam chystáme opäť, držte nám palce. ;)
PS: Návštevu EP sme spojili s exkurziou do Nemecka a Francúzska. Bolo čo obzerať: Technické múzeum v Sinsheime, dom „otca EÚ“ Roberta Schumana a mesto Metz, Parížsky Louvre, Montmartre, Eiffelovka, Notre-Dame, rozprávkový Disneyland, drážďanská výroba moderných elektromobilov. Krásne fotky a zaujímavé videá z pobytu nájdete na stránke www.gymts.sk v časti Projekty.                                          - K. Kajanová -

Lets walk and learn

NAŠE – SLOVENSKÉ  3. projektové stretnutie Erasmus+ Lets walk and learn už 12. septembra 2017
Už ste na to pripravení (?) – veď celý predošlý rok ste hľadali, tvorili, vkladali fotky, žiadali súhlas od autorov, posielali, písali, prerábali, stretávali sa a spolupracovali, prekladali a počúvali všetky pripomienky p. prof. Harmatovej k prezentáciám a spol., konzultovali s p. prof. Dzurikovou, Gazdíkovou, Hrubcovou, Košarišťanovou, Kubošovou, Modránszkym a opäť „zúrivo“ prerábali ďalej, až kým KONEČNE vaša práca splnila všetky predpokladané požiadavky a  vaše dielo bolo odovzdané a riadne archivované na tajnom mieste ;) UFF
Takto „potili krv“ projektanti zapojení do projektu Lets walk and learn – Education via tourist paths in Europe v rámci programu Erasmus+.
Takto postupne – a trpezlivosť dochádzala nejednému – sa úúúúspešne„prehryzkali“ až ku konečným prípravám 3. projektového stretnutia, ktoré bude NAŠE. Verím, že našim hosťom a už aj priateľom z Českej republiky a Francúzska ukážeme to najlepšie, čo sme doma pre nich pripravili... A je toho neúrekom – hádam to za ten týždeň spolu stihneme – a dáme ;) Čo poviete? JASNÉ

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

lyziarsky_2012s.jpg