Už tretíkrát sa predstavitelia mesta Tvrdošín a študenti Gymnázia a SPŠ Tvrdošín stretli so zástupcami 8 štátov Európskej únie (Fínsko, Švédsko, Nemecko, Belgicko, Estónsko, Litva, Poľsko a Slovensko) na projekte nazvanom Twin town. Miestom stretnutia  bolo tohto roku hosťovské mestečko Osthammar vo Švédsku.

 

Témou tohtoročnej konferencie, ktorá sa konala od 27. do 29. augusta 2009, bola Energia a jej trvalý vývoj z perspektívy Baltického mora. Konferenciu otvoril špeciálny poradca Švédskej národnej komisie pán Carl Lindberg prednáškou o trvalom vývoji energie a jeho nevyhnutnosti pre vytvorenie budúcnosti. Mládež si pripravila prezentáciu na tému Ako prispievame k zlepšeniu životného prostredia na miestnej, národnej alebo európskej úrovni?  Každá krajina tak informovala o svojom okrese. V diskusii sme si mohli osobne vymeniť názory a skúsenosti v anglickom jazyku.

Nasledujúci deň pokračoval prednáškou na tému "Riešenia energie na miestnej úrovni" pán Jan Lemming – poradca pre energiu. Predstavitelia miest vystúpili s prezentáciami, ktoré oboznamovali s riešením otázok týkajúcich sa energie na miestnej úrovni. Po diskusii sme vypracovali návrh vyhlásenia, ktorý sa posiela na Konferenciu o podnebí do Kodane (8.- 16. december 2009). Tu sa má podpísať Kodaňský protokol, ako zabrániť globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám.

Posledný deň konferencie sme strávili plavbou na lodi Briggen Gerda. Počas plavby sa stretli starostovia miest jednotlivých krajín EÚ (medzi nimi bol aj primátor mesta Tvrdošín Ing. Ivan Šaško) a podpísali spoločné vyhlásenie.

Oficiálne ukončenie konferencie sa konalo v záhrade starostu mestečka Osthammar, nechýbala živá hudba a švédske stoly plné dobrôt.

Na budúci rok sa stretnutie koná v Nemecku. Už teraz sa tešíme, že sa opäť stretneme s priateľmi z rôznych kútov Európy.

 

Fotografie z akcie si môžete pozrieť v sekcii Fotogaléria.

Lets walk and learn

NAŠE – SLOVENSKÉ  3. projektové stretnutie Erasmus+ Lets walk and learn už 12. septembra 2017
Už ste na to pripravení (?) – veď celý predošlý rok ste hľadali, tvorili, vkladali fotky, žiadali súhlas od autorov, posielali, písali, prerábali, stretávali sa a spolupracovali, prekladali a počúvali všetky pripomienky p. prof. Harmatovej k prezentáciám a spol., konzultovali s p. prof. Dzurikovou, Gazdíkovou, Hrubcovou, Košarišťanovou, Kubošovou, Modránszkym a opäť „zúrivo“ prerábali ďalej, až kým KONEČNE vaša práca splnila všetky predpokladané požiadavky a  vaše dielo bolo odovzdané a riadne archivované na tajnom mieste ;) UFF
Takto „potili krv“ projektanti zapojení do projektu Lets walk and learn – Education via tourist paths in Europe v rámci programu Erasmus+.
Takto postupne – a trpezlivosť dochádzala nejednému – sa úúúúspešne„prehryzkali“ až ku konečným prípravám 3. projektového stretnutia, ktoré bude NAŠE. Verím, že našim hosťom a už aj priateľom z Českej republiky a Francúzska ukážeme to najlepšie, čo sme doma pre nich pripravili... A je toho neúrekom – hádam to za ten týždeň spolu stihneme – a dáme ;) Čo poviete? JASNÉ

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

workshop_ba.jpg