1.októbra 2010 si študenti našej školy pod vedením profesorov Mišíka a Kubošovej prezreli Múzeum bývalého koncentračného tábora Osvienčim. Cestou sme sa zastavili vo Wadoviciach, mestečku, kde sa narodil Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II. V jeho rodnom dome práve začala rekonštrukcia, takže exponáty popisujúce fakty z jeho života boli vystavené v Katolíckom dome.

 

Ohlas študentky: Cestou sme sa zastavili v rodisku Karola Wojtylu vo Wadowiciach. V roku 1978 bol zvolený za pápeža Jána Pavla II. Karol Wojtyla bol uznávaná osobnosť. Ako mnohí o ňom píšu: “Najväčšia morálna autorita na Zemi, najodvážnejší muž našich čias.“ Bol odvážny - v obrane mieru, v obrane hodnoty ľudského života, v obrane rodiny ako takej.Prehliadka Múzea koncentračného tábora Osvienčim trvala asi tri hodiny. Videli sme objekty, kde bývali väzni i miesta, kde boli zbavení života – cely, plynové komory, krematóriá. O význame exkurzie pre študentov hovoria ich ohlasy:
Pre mňa najzaujímavejšie boli asi príbehy, ktoré nám rozprávala naša sprievodkyňa. Vravela, že ona sa ich dozvedela od ľudí, ktorí prežili v tábore, alebo z dokumentov.
Objekty koncentračného tábora Auschwitz sú pamätníkom pripomínajúcim celému svetu zvrátenosť nacistického režimu a utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí celej Európy. Ja aj celá 3.A a 3.S sme radi, že sme mali možnosť túto pamiatku navštíviť a zobrať si Auschwitz-Birkenau ako varovanie, aby sme viac nedopustili ďalšie opakovanie takýchto zvrátených a neľudských činov.
Mala som chuť utiecť alebo začať kričať...prečoooo???... a ešte keď som len videla plynovú komoru, tak som chcela čo najskôr odísť, ešteže to bola posledná zastávka.
...výklad, ktorý v nás všetkých určite zanechal hlboké stopy, v našich tvárach ste mohli vidieť skamenené výrazy a v očiach častokrát aj slzy pri myšlienke, že na tomto mieste, po ktorom sa my teraz tak bezvýznamne prechádzame zomrelo kedysi státisíce ľudí.
... Múzeum koncentračného tábora Osvienčim. Už len názov vo mne vzbudzuje veľa zmiešaných pocitov a hlavne zimomriavky po celom tele. Ani som si to spočiatku nevedela predstaviť aké to všetko bolo kruté, pokiaľ som to neuvidela na vlastné oči. V múzeu nás sprevádzala sprievodkyňa, ktorá rozprávala veľmi zaujímavo a častokrát sa mi až slzy tisli do očí.
Táto exkurzia sa mi páčila najviac zo všetkých absolvovaných exkurzií, ktoré som zažil.

Fotografie

Lets walk and learn

NAŠE – SLOVENSKÉ  3. projektové stretnutie Erasmus+ Lets walk and learn už 12. septembra 2017
Už ste na to pripravení (?) – veď celý predošlý rok ste hľadali, tvorili, vkladali fotky, žiadali súhlas od autorov, posielali, písali, prerábali, stretávali sa a spolupracovali, prekladali a počúvali všetky pripomienky p. prof. Harmatovej k prezentáciám a spol., konzultovali s p. prof. Dzurikovou, Gazdíkovou, Hrubcovou, Košarišťanovou, Kubošovou, Modránszkym a opäť „zúrivo“ prerábali ďalej, až kým KONEČNE vaša práca splnila všetky predpokladané požiadavky a  vaše dielo bolo odovzdané a riadne archivované na tajnom mieste ;) UFF
Takto „potili krv“ projektanti zapojení do projektu Lets walk and learn – Education via tourist paths in Europe v rámci programu Erasmus+.
Takto postupne – a trpezlivosť dochádzala nejednému – sa úúúúspešne„prehryzkali“ až ku konečným prípravám 3. projektového stretnutia, ktoré bude NAŠE. Verím, že našim hosťom a už aj priateľom z Českej republiky a Francúzska ukážeme to najlepšie, čo sme doma pre nich pripravili... A je toho neúrekom – hádam to za ten týždeň spolu stihneme – a dáme ;) Čo poviete? JASNÉ

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

logo_cb_1.jpg