Medzinárodne uznávaný ako deň životného prostredia je 5. jún. Pri tejto príležitosti sa naše gymnázium rozhodlo vysadiť strom.

Výsadbu stromčeka môžeme uskutočniť vďaka prostriedkom grantu, ktorý čerpáme k projektu Let‘s walk and learn – education via tourist paths. Program Erasmus+ pod ktorý náš projekt patrí, má na zreteli nielen edukáciu a dobrovoľníctvo, ale i zveľaďovanie životného prostredia v našom okolí. Strom tak bude nielen dobrým príkladom trvalo-udržateľného rozvoja. Vôňou svojich kvetov či stavbou listov bude poskytovať ochranu pred slnkom i dažďom a pútať pozornosť našich zmyslov.

 

 

Paulovnia plstnatá (lat. Paulownia tomentosa) známa i pod názvom Čínsky cisársky strom je pestovaná ako okrasná rastlina. Jej fialové kvety na jar nádherne a výrazne vanilkovo voňajú. Listy bývajú veľké (20-70 cm), tmavozelené, majú tvar srdca a sú pokryté malými chĺpkami. Paulovnia rastie veľmi rýchlo. V dobrej pôde dokáže v mladosti narásť až 2m za rok, celkovo však dorastá do výšky 9m a priťahuje pozornosť svojím impozantným majestátnym no najmä netradičným vzhľadom.

Prečo Paulovnia?  Nielen krása ale aj účelnosť.

Vedeli ste, že v Ázijských krajinách sa tento strom kedysi tešil veľkej úcte a tradícií? Pri narodení dievčaťa rodičia zasadili jeden cisársky strom, z ktorého v priebehu rokov vyrástol obrovský jedinec. Keď nadišiel čas vydaja, rodičia pripravili z dreva potrebné veno pre dcéru - nábytok.
Vďaka rýchlemu rastu a tým aj vysokej produkcii drevnej hmoty sa tento strom využíva i dnes. Nielen nábytok ale i hudobné nástroje ako elektrické gitary sú dnes aj z dreva Paulovnie plstnatej. Drevo tohto stromu je odolné voči červotočom a termitom, neobsahuje živice a preto nevykazuje typické horľavé vlastnosti. Existuje viacero odrôd Paulovnie – napríklad Paulovnia Biomass, ktorá sa pestuje na veľkých plochách najmä na energetické účely. A ešte jedna zaujímavosť – drevo neabsorbuje vodu, preto sa využíva na výrobu lodí a sáun.Lets walk and learn

NAŠE – SLOVENSKÉ  3. projektové stretnutie Erasmus+ Lets walk and learn už 12. septembra 2017
Už ste na to pripravení (?) – veď celý predošlý rok ste hľadali, tvorili, vkladali fotky, žiadali súhlas od autorov, posielali, písali, prerábali, stretávali sa a spolupracovali, prekladali a počúvali všetky pripomienky p. prof. Harmatovej k prezentáciám a spol., konzultovali s p. prof. Dzurikovou, Gazdíkovou, Hrubcovou, Košarišťanovou, Kubošovou, Modránszkym a opäť „zúrivo“ prerábali ďalej, až kým KONEČNE vaša práca splnila všetky predpokladané požiadavky a  vaše dielo bolo odovzdané a riadne archivované na tajnom mieste ;) UFF
Takto „potili krv“ projektanti zapojení do projektu Lets walk and learn – Education via tourist paths in Europe v rámci programu Erasmus+.
Takto postupne – a trpezlivosť dochádzala nejednému – sa úúúúspešne„prehryzkali“ až ku konečným prípravám 3. projektového stretnutia, ktoré bude NAŠE. Verím, že našim hosťom a už aj priateľom z Českej republiky a Francúzska ukážeme to najlepšie, čo sme doma pre nich pripravili... A je toho neúrekom – hádam to za ten týždeň spolu stihneme – a dáme ;) Čo poviete? JASNÉ

Viete že...

Máme medzi sebou veľmi talentovaných a úspešných študentov, ktorí ostávajú skromnými mladými ľuďmi, a to až tak, že sme sa o ich úspechoch museli dozvedieť od iných...

čítaj viac

 

Škola priateľská k deťom

Vyhodnotenie Vianočnej zbierky UNICEF

Ďakujeme všetkým študentom, rodičom a priateľom nášho gymnázia, ktorí sa zakúpením pohľadnice alebo dobrovoľným príspevkom zapojili do Vianočnej zbierky UNICEF. Vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať sumu 635,99 eur a spoločne podporiť výživové programy v Mauretánii.

Ako na vysoké školy?

Hľadáš dôležité informácie, na akú vysokú školu si podať prihlášku? Skús kliknúť na portál vysokých škôl

PortalVs.sk - Nevieš na akú školu si dať prihlášku ?

vianocne trhy1.jpg